Menu

Nyheder

Program for den 22. Maritimhistoriske Konference

Af TT | April 11, 2016

Rasmus Hjortshøj,_Museet for Søfart
Fredag den 22. april
Kl. 15.00 – 17.00 Indtjekning på Danhostel, Helsingør el. andet hotel
Kl. 17.00 – 18.00 Indskrivning og velkomst, mulighed for at se udstillingerne på M/S
Kl. 18.00 – 19.30 Middag i M/S Café
Hvis man har særlige krav til maden, eksempelvis i forhold til allergener eller kød, bedes man skrive til cafe@mfs.dk senest tirsdag den 19. april.
Kl. 19.30 – 20.30 Festforedrag ved museumsinspektør Benjamin Asmussen

Kl. 20.30 – 22.00 Hygge i M/S Café
Bemærk at deltagere, der ikke ønsker at være med til hele konferencen, kan købe separat adgang til middag og festforedrag fredag aften. Prisen er 229 kr. for middag (inkl. en lille fadøl) og foredrag. Hvis man kun ønsker at opleve foredraget, koster det 50 kr. Der kan købes drikkevarer i museets café før og efter foredraget.

Kl. 22.00 – Mulighed for at besøge knejper i Helsingør

Lørdag den 23. april
Kl. 08.30 – 08.50 Morgenkaffe, croissanter og velkomst

Kl. 08.50 – 09.10 Nationalmuseets visionsplan og arbejdet med museets fartøjssamling, Jes Kromann Jørgensen
Kl. 09.10 – 09.30 Bayeuxtapetets mellemråbere? En eksperimentalarkæologisk analyse af kommunikation om bord på vikingetidens langskibe, Morten Ravn
Kl. 09.30 – 09.50 I Aabenraaskibenes kølvand, om Aabenraas søfart, skibe og destinationer, Rolf Larsen
Kl. 09.50 – 10.10 Aktiv formidling af Danmarks sejlende kulturarv, Merete Ettrup
Kl. 10.10 – 10.30 Bag om dokumentarfilmen Kaptajnens Hjerte, Simon Bang

Kl. 10.30 – 10.40 Kaffepause

Session A
Kl. 10.40 – 11.00 Svendborg Skibsværft og overgangen fra træ til stål, Kaj Nykjær Jensen
Kl. 11.00 – 11.20 Om kortlægningen af danske forlis, Morten Tinning
Kl. 11.20 – 11.40 Flådens galionsfigurer, deres status og bevaring, Jens Riise Kristensen
Kl. 11.40 – 12.00 Skudefarten mellom Sørlandet og Vennsyssel, Håkon Danielsen

Session B
Kl. 10.40 – 11.00 Skibsdreng verden over, Steffen Agger
Kl. 11.00 – 11.20 Seks uger på JUTLANDIA som ung skibsingeniør i 1970‘erne, Lene Niemann
Kl. 11.20 – 11.40 Med Christian Zangenberg over Atlanten – luksus, intimitet og tanker på verdenshavet, Thorbjørn Thaarup
Kl. 11.40 – 12.00 Ankersmeden og supercargoen, Peter Ditlevsen

Kl. 12.00 – 12.45 Frokost
Kl. 12.45 – 13.30 Uddeling af Maritim Kontakts prisopgave samt vinderforedrag
Kl. 13.30 – 14.30 Udflugt 1. del, valg mellem guidet tur på M/S Museet for Søfart og besøg på Værftsmuseet
Kl. 14.30 – 16.00 Udflugt 2. del, Sundtoldshistorisk vandretur i Helsingør v. museumsinspektør Lars Bjørn Madsen, Helsingør Kommunes Museer

Kl. 16.00 – 18.00 Pause

Kl. 18.00 – 21.00 Festmiddag om bord på Scandlines’ TYCHO BRAHE mellem Helsingør og Helsingborg samt bogauktion
NB. På grund af flygtningesituationen og den svenske ID-kontrol, skal ALLE deltagere huske gyldig billedlegitimation som pas eller kørekort!
Husk bøgerne til auktionen.

Kl. 21.00 – Mulighed for at besøge knejper i Helsingør

Søndag den 25. april
Kl. 08.30 – 08.50 Morgenkaffe, croissanter og velkomst

Kl. 08.50 – 09.10 Jagten på skrumpehoveder, Susi Hansen
Kl. 09.10 – 09.30 Sørøvere på kongens bud, Niels Bjørn Hansen
Kl. 09.30 – 09.50 Skibe, rotter og pest, erkendelsen af pestens smitteveje, Ole Sonne
Kl. 09.50 – 10.10 DFDS-skibet S/S VIDAR og sænkningen i 1940, Ole Koldborg
Kl. 10.10 – 10.30 Et nyt museum og en gammel krone i England, Maria Newbury

Kl. 10.30 – 10.40 Kaffepause

Kl. 10.40 – 11.00 Skibskonstruktion i 1700-tallet, Ida Jørgensen
Kl. 11.00 – 11.20 GIDEON og JOSEPHAT, Lisa Hartun
Kl. 11.20 – 11.40 Dansk-hollandske kontakter i 16-og 1700-tallet, Mette Guldberg
Kl. 11.40 – 12.00 Status på HUMMEREN, Christian Lemée

Kl. 12.00 – 12.45 Frokost

Kl. 12.45 – 13.30 Admiralsforsamling og afslutning

Emne: Konferencer | No Comments »

Comments